Mobil videógaléria több mint 20 képzőművész munkáival, klubkörnyezetben, álldogálás helyett kanapéról élvezve. A projekt 2016-ban debütált a Bánkitó Fesztiválon, február 1-jén pedig a Trafóklubba költözik. A rendhagyó kiállításon nemcsak el lehet mélyedni az alkotásokban, de kapcsolgatni is lehet közöttük, az esti eseményen pedig szakavatott kommentátorok változtatják sitcom élménnyé a képzőművészeti projektet. Rögzített nevetés nincs, távirányító van.
Régebbi összeállításunk duplán aktuális: egyrészt a hónap végéig még látható a #Bartók kiállítás a Ludwigban, másrészt decemberben, a Kieselbach Galéria 2016-os karácsonyi árverésén rekordáron, 170 millió forintért kelt el Tihanyi Lajos 1908-ban Párizsban készült látképe. A festmény kikiáltási ára 34 millió forint volt, magyar fauve munkájáért eddig még sosem fizettek ekkora összeget.
Az alábbi összeállítás a Musée d’Orsay 2013-as Allegro Barbaro című kiállítása, valamint az ugyanebben az évben, a budapesti Nemzeti Hangversenyteremben megrendezett „Bartók-maraton” kapcsán készült, és Bartók vonatkozásában hoz példákat a magyar festészeti megújulásra, zene és képzőművészet akkori kapcsolódási pontjaira. Emellett bemutatja, hogy a magyar modernizmus Párizsba szakadt képviselői milyen élményeket olvasztottak be munkáikba a francia fővárosban töltött időszakból. Ezek közé a tapasztalatok közé tartozik az a látvány is, amelyet a siketnéma Tihanyi Lajos a Pont St. Michel (Párizs)*címmel festett meg 1908-ban. A rekordáron elkelt festményen az a motívum jelenik meg, amit abból a párizsi ablakból festett Tihanyi, amely mellett éppen Matisse lakott.
Elkezdődött az új év, művészeti intézményeink és múzeumaink azonban még lehetőséget adnak arra, hogy a tavaly kihagyott kiállításokat idén bepótoljuk. Nagy-, kis- és oktatási intézményekbe is ellátogathatunk a héten, hogy teljes legyen a 2016-os bakancslistánk.
Vészesen közeleg a karácsony, ezért a szinte kötelező utolsó-pillanatos ajándékvásárlóknak is kínálunk programot. Azok sem maradnak tétlenül, akik az ünnepi időszak előtt minél több kortárs művészetet szeretnének magukba szívni. Sőt, azok is jól járnak a héten, akik szeretnek a társadalmat érintő kérdésekről diskurálni, felkészülvén ezzel a terített asztalok mellett folytatott fontos beszélgetésekre.
2017-ben is folytatódik a Múzeum+ programsorozat a Magyar Nemzeti Galériában.
Kezdődik a kortárs művészet karácsonyi szezonja, a héten több alkalommal is lesz lehetőségünk ezirányba szórni a pénzünk. Megismerkedhetünk a hazai „self-publishing” legfiatalabb képviselőivel, de természetesen a megszokott kiállításmegnyitók sem maradnak el.
A Manifesztum! – Izmusok, stratégiák, kapcsolatrendszerek előadás-sorozat utolsó előadása a Kassák Múzeumban.
A héten több program is mozgóképeket tematizál, az Oscar-díjas magyar animációtól kezdve a nemzetközi friss animációs filmeken keresztül egészen a vasárnapi Ludwigos lengyel filmnapig.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem Képzőművészet-elmélet Tanszék MA elsőéves hallgatóinak projektje.
Száguldó Riporterünk vasárnap Szentendrére látogatott, hogy felmérje a Ferenczy Múzeumi Centrum ArtCapital utáni kiállításait. Állandó és időszaki bemutatókat járt végig, hogy alternatívát ajánljon a budapesti helyszínek mellé.
A Transparency International Magyarország működésének 10. évfordulóját ünneplő jótékonysági aukcióján 10 művet bocsájtanak kalapács alá.
Kerekes Gábor Futur X – 10 év papírkollázsai című kiállítása 2016. november 25-én nyílik a Szentendrei Képtárban.
Ezen a héten az összművészetek és a történelem jegyében nézhetünk kiállításokat, műterem-vezetést, filmet és dokumentumszínházi előadást is.
A 10 éves Debreceni Nemzetközi Művésztelep 2016 nyarán a bevésődés fogalmát vizsgálta a meghívott alkotók segítségével.
A galéria teljes terét egyetlen installáció tölti be, a Lillith Öröksége csoport Terhelt has címre hallgató munkája.
Ezen a héten marad a művészeti élet megszokott tempója: kiállítások nyílnak és zárulnak, művészeti pályázatok bíráltatnak el, a látogatók pedig A-ból B-be menetelve találkoznak új és új impulzusokkal. Kordokumentumként kezelt szuper plakátok társaságában időzünk a Budapest Galériában, majd izgatottan várjuk az új „Gerhest”, nézelődünk egy kicsit a belvásorban, hogy aztán kibuszozzunk a kortárs magyar művészeti élet térképére magát nagy lendülettel felvéső Csili Művelődési Központba is.
Kiállítás az FMC Ferenczy Múzeum Barcsay Teremben
Ezen a héten Budapest mellett vidékre – pontosabban Miskolcra –, valamint a nemzetközi színtérre figyelünk.