Artmagazin 118
Kedves Olvasóink!
Fogadják szeretettel ünnepi számunkat, aminek címlapján egy játékos kedvű flamand festő olyan illúziókeltően megfestett képének részlete szerepel, mintha csak valaki lefotózta volna egy furcsa mesekönyveken nevelkedett gyerek tengerparti kis kompozícióját. A teljes művet a Szépművészeti Múzeum most futó barokk kiállításán lehet látni; erről a lapban a kurátor mesél, néhány képéről pedig egy látogató elmélkedik, de olvashatnak az előzményről, Jan van Eyckről és egy Rubenshez hasonló hatású festőről, Gerhard Richterről, illetve arról a filmről, amihez végül nem adta a nevét.
Szó lesz még cári ékszerekről, fényruháról, a Notre-Dame-ról, Leonardóról és egy, a szűr- motívumoktól az absztrakt textilképekig jutó magyar tervezőnőről vagy arról: mi köze az Artmagazin-díjat elnyert galériásnak a Tom és Jerry-s rágógumikhoz. Szerkesztőségünk és eseményeink helyszínével, a Loffice Budapesttel közös rejtvénysoro- zatot indítunk: azt kell kitalálni, melyik nagy hatású művész életére, műveire utalnak kép- rejtvényünk motívumai.
És mert karácsonyi szám, beálltunk egy közös fotóhoz a Füvészkert Pálmaházába a zöld, sőt örökzöld gondolat jegyében, illetve mert van olyan cikkünk is, ami egy fantasztikus brazil kerttervezőről szól. A csoportképen balról jobbra haladva a felső sorban Lépold Zsanett, Lukács Annabella, középen Einspach Gábor, majd Szuda Barna, Szilágyi Róza Tekla, aztán pedig lejjebb, jobbról balra Horváth Csilla, Szikra Renáta, Winkler Nóra, Topor Tünde és Tormási Anita kíván boldog karácsonyt és sikereket, jó kiállításokat, fantasztikus időt és sok zöldet – fát, bokrot, virágot – az új évben! A jó olvasnivalóról gondoskodunk mi: vagyis az Önök Artmagazinja.
/T.T./
TARTALOM:
4 ARTANZIX
Karácsony
6 Artmagazin-díj
Topor Tünde – Winkler Nóra: MINDIG IS A LEGJOBB GALÉRIÁT AKARTAM CSINÁLNI
Beszélgetés Pados Gáborral, az acb Galéria tulajdonosával
16 Egy kép
Lépold Zsanett: FÉNYRUHA
Atsuko Tanaka kiállítása a stockholmi Moderna Museet-ben
18 Dizájntörténet
Szikra Renáta: MINIMALISTA DZSUNGEL
Roberto Burle Marx forradalmi kertjei
26 Magyarok külföldön
Vincze Miklós: KÁRÁSZ MARISKA, AVAGY A SZŰRMINTÁKTÓL AZ ABSZTRAKT TEXTILIG BÉCS
30 ARTANZIX
32 Film
Zemlényi-Kovács Barnabás: SZERZŐ MŰ NÉLKÜL
38 Notre-Dame
Szilágyi Róza Tekla: FIRE WALK WITH ME
A Notre-Dame tűzvészének margójára
42 Ékszer
Szuda Barna: A VILÁG LEGDRÁGÁBB GOLYÓÁLLÓ MELLÉNYE
52 Kiállítás
Németh István: JAN VAN EYCK ÉS A KÖZÉPKOR ALKONYA
58 Interjú
Topor Tünde: A SZERETHETŐ BAROKK
Beszélgetés Tátrai Júliával, a Rubens, Van Dyck és a flamand festészet fénykora című kiállítás kurátorával
66 Kiállítás
Fáy Miklós: ÉDES ÉLETÜK
70 Tanulmány
Horváth Hilda: EMLÉKEZÉS EGYIK LEGNAGYOBB MŰGYŰJTŐNKRE, GRÓF PÁLFFY JÁNOSRA LEONARDO
78 ARTANZIX
Szerkesztői beköszöntő
Kedves Olvasóink! Fogadják szeretettel ünnepi számunkat, aminek címlapján egy játékos kedvű flamand festő olyan illúziókeltően megfestett képének részlete szerepel, mintha csak valaki lefotózta volna egy furcsa mesekönyveken nevelkedett gyerek tengerparti kis kompozícióját.
Emlékezés egyik legnagyobb műgyűjtőnkre, gróf Pálffy Jánosra
Pálffy Jánost születése centenáriumán, 1929-ben a „leggazdagabb fantáziájú magyar gyűjtő”-ként emlegették. (1) Közeledve a bicentenáriumhoz, érdemes megidéznünk őt, úgy is, mint a Szépművészeti Múzeum nagy adományozáját, illetve mint a historizáló gyűjtés egyik legjelentősebb európai képviselőjét. A ma Szlovákiához tartozó Bajmócon még ma is kaphatunk némi ízelítőt abból, amit valaha létrehozott. És a sírja is megvan még.
A szerethető barokk
Hatalmas szentképek, rózsaszínes, omló hústömegek, bonyolultan csavarodó függönyök és testek helyett...
JAN VAN EYCK ÉS A KÖZÉPKOR ALKONYA
Január 6-ig Bécsben is lehet tőle képeket látni, utána már Belgiumig kell utazni, ha a rejtélyes flamand festő életművének az utókor számára megmaradt részére vagyunk kíváncsiak.
A VILÁG LEGDRÁGÁBB GOLYÓÁLLÓ MELLÉNYE
Bár a művészet egyetemes története a festészetnél és a szobrászatnál aránylag kevesebb figyelmet szentel az ötvösművészet remekeinek, azok a többi műalkotáshoz hasonlóan hiteles dokumentumai a kornak, amiben készítették és viselték őket. Komplett történeteket mesélnek el azok az ékszerek, amik egy-egy uralkodócsalád, például a Romanovok tulajdonát képezték.
FIRE WALK WITH ME
A Notre-Dame fa tetőszerkezete a felújítási munkálatok közben kapott lángra április 15-én este. A nemzetközi sajtót és a közösségi médiát szinte perceken belül elárasztották a sokak számára a nyugati kultúrát szimbolizáló katedrális égését ábrázoló képek és videók.
KÁRÁSZ MARISKA, AVAGY A SZŰRMINTÁKTÓL AZ ABSZTRAKT TEXTILIG
Előző számunkban az idősebb lányról írtunk, most a fiatalabbról lesz szó. Magyar tervezőnők Amerikában.
MINIMALISTA DZSUNGEL
A 12. Budapesti Építészeti Filmnapok programjában pénteken nézhető Kövek útján című film a híres portugál kövekből épített járdák gazdag történetét mutatja be, a 19. századi lisszaboni kezdetektől Rio de Janeiró-ba való érkezésükig. Szóba kerül a riói Copacabana tengerparti promenádja is – ennek kapcsán az Artmagazin 118. számában megjelent, Roberto Burle Marx forradalmi kertjeiről szóló cikkünket ajánljuk újraolvasásra.
MINDIG IS A LEGJOBB GALÉRIÁT AKARTAM CSINÁLNI
2019 Artmagazin-díjasa az Art Market Budapest kiállítói közül az acb Galéria fotóstandja lett. A vásár felajánlása mellett, ami a jövő évi standdíj 25%-ának elengedése, a nyeremény része most következő interjúnk is, ami a galéria tulajdonosával kurátori minőségében is készült.
SZERZŐ MŰ NÉLKÜL
Ritkák a képzőművészeti témájú filmek, épp emiatt ennek 2019 egyik szenzációs, ugyanakkor ellentmondásos megítélésű példájáról másodszor is írunk.