Artmagazin
artmag_145_cover_final.jpg

Artmagazin 145

Címlapunkon festményrészlet, Révész László László kék sorozatából. Kicsit torzított figurák, jöhetnek álmokból, amikor valóságshow-k, Netflix-filmek közben elaludtunk a kanapén, és előtte az időjárásjelentőnek át kellett lépnie a bluebox vászon alsó peremén.

Hányféleképpen generálódhat kép, azok hogyan állnak össze a fejünkben, aztán onnan miként jönnek elő, ezzel foglalkozik Köves Éva festészete is, miközben művei nagyszerűen rímelnek a Roy Lichtenstein-féle gondolatra, hogy ha felnagyítjuk a kinyomtatott képet, az szétesik pontokra, vagy a pointillisták eszméjére, hogy a kép a fejünkben áll össze. Most már persze a telefonunkban is, hiszen az okostelefonok szépen összerendezik a szabad szemmel elsőre pontkáoszként érzékelt látványt.

Vera Molnar művei is épp a rendet és a rendet megbontó kis szabálytalanságokat, vagy a szabálytalanságok rendszerszintű megjelenését térképezik fel, nem véletlen, hogy benne a számítógépes művészet előfutárát tiszteljük. Galaktikus ködök, káosz és rend, tér és idő összefüggései – Köves Évával egy generáció vagyunk, és nyilvánvaló, hogy az agyunkban ott tekeredik a Nepp József-féle spirál (vagy ki tudja, hogy a Mézga család rengeteg rajzolója közül kinek a szuper ötlete volt a fénypostát megjelenítő látványelem). Így eleve fogékonyak vagyunk a különböző idősíkok egymásba csúsztatására is, akárcsak Esterházy Marcell. MODEM-beli kiállításának katalógusát Bán Zsófia elemzi, különös érzékenységgel a mondott időhurkokra és arra, hogy a férfi történetírást hogyan módosítják az újabban felbukkanó, a történéseket női szempontból elmesélő verziók.

Várnagy Ildikóval készült interjúnk például pont ilyen női verzió: a Paradicsomból menekülő Évával, Lót feleségével, Éjkirálynővel.

Újra felbukkan az Esterházy név és Esterházy-múlt, mert az Esterházy művészeti díjazottak kiállítása kapcsán beszélgetést olvashatnak az alapítványokat menedzselő Stefan Ottrubayval, harmadik interjúnkban pedig Csáki Tamást kérdeztük a fővárossal épp egyidős építész, Lajta Béla és a róla rendezett kiállítás kapcsán.

Esszét is olvashatnak az antidepresszió esztétikájáról, vagyis Bolla Szilvia női családi történetek ihlette műveiről. Tanulmányokat közlünk Uitz Béla bizánci ikonok analízise nyomán született festménysorozatáról, amelynek két, külföldi magángyűjteményben őrzött darabját látva azzal szembesülhetünk, hogy Uitz már jóval Jackson Pollock előtt fröcskölte és folyatta a festéket – kérdés, ez az ikonok analizálásából vagy a szigorúságuk ellenében feltámadt festői indulatokból következett-e.

Képeslapokat is küldünk olvasóinknak, így kiderül: kora tavasszal érdemesebb volt Londonban vagy Milánóban turistáskodni, mint Firenzében, de mindenképpen menjünk moziba, mert ott vár minket egy újabb időhurok, ami szintén animáció, ez pedig a Kék Pelikan című, a kilencvenes évek nagy vonatjegyhamisításáról szóló film. Végül pedig együnk ananászt, a globalizációnak hála a Tescóban ezer alatt megkapunk egy szép, nagy, mézédes példányt!


TARTALOM

ARTANZIX
4

FELTÁRÁS
Fáy Miklós: A Medici-láb
6

MECENATÚRA
Winkler Nóra: Senki sem úgy gyűjt, hogy be akarja hozni Bill Gatest. Beszélgetés Stefan Ottrubayval, az Esterhazy Alapítványok vezetőjével
8

VERA MOLNAR
P. Szűcs Julianna: Eltűnt idő
16 

KIÁLLÍTÁS
Kergyó Zsófia: Pont az i-re. Roy Lichtenstein az Albertinában
22

TANULMÁNY
Hornyik Sándor: A káosz holisztikus nagyítása. Köves Éva festészete
24

KIÁLLÍTÁS
Balázs Kata: Big Picture. Révész László László kék képei
34

INTERJÚ
Szuda Barna:
„Ha tudok dolgozni, akkor nem kell alkalmazkodni...” Interjú Várnagy Ildikóval
38

NÖVÉNYTÖRTÉNET
Szikra Renáta: Ananászmánia 2. Gyarmatok gyümölcse
52

KIÁLLÍTÁS
Zemlényi-Kovács Barnabás: Az antidepresszió esztétikája. Esszé Bolla Szilvia Running Up That Hill című kiállításához
56

TANULMÁNY
Barki Gergely: Uitz monumentális Ikonanalízis sorozata

Szeredi Merse Pál: Uitz Béla mint az orosz avantgárd közvetítője
68

INTERJÚ
Topor Tünde:
Nem magányos hérosz, csak radikálisabb, mint a pályatársai. Beszélgetés Lajta Béláról Csáki Tamással
82 

GUTENBERG-GALAXIS
Bán Zsófia: Mentés: másként

Cserna Endre: Bort, búzát, békességet, leszarjuk a rendőrséget
92

FILM
Fáy Miklós: A kék gödény
98 

ARTMAGAZIN ONLINE
Kék Pelikan a mozikban, Rosta az Artmagazin Online-on
100

esterházycover.jpg
Senki se úgy gyűjt, hogy be akarja hozni Bill Gatest

Stefan Ottrubay, az Esterhazy Alapítványok vezetője nemcsak a Ludwig Múzeum kiállításáról, a művészettámogatás sokszáz éves hagyományáról, de arról is mesélt, élvezi, ahogy az üzleti és társadalmi élet legfontosabb kérdései a művekben köszönnek vissza. Szóba került nemzetköziség, a múltba feleslegesen révedő új arisztokrácia, teljes szabadsággal dolgozó zsűritagok, és egy nő, Ottrubay Melinda, akinek ízlése és tántoríthatatlan akarata fontos szerepet játszik abban, hogy az Esterhazy Alapítványok ennyire meghatározó szereplők ma a kultúrában.

Orosz ikon analizise.jpg
Uitz Béla mint az orosz avantgárd közvetítője

angyali üdvözlet.jpg
Uitz monumentális Ikonanalízis-sorozata

06. Bolla Szilvia - Rivotril Flowers Fall II -Serotonergic swirl-- 2024.jpg
AZ ANTIDEPRESSZIÓ ESZTÉTIKÁJA. ESSZÉ BOLLA SZILVIA RUNNING UP THAT HILL CÍMŰ KIÁLLÍTÁSÁHOZ