Artmagazin
full_003888.jpg

Artmagazin 25

Idei első számunk a 25. megjelent Artmagazin, de ezt csak nagyon visszafogottan jegyezzük meg, minden ünneplés vagy jubileumi eufória nélkül. Azért egy kis számvetésre mindenképpen készteti szerkesztőségünket ez a szám, éppen ezért szeretnénk köszönetet mondani elsősorban előfizetőinknek és azoknak az olvasóknak akik rendületlenül vásárolják kéthavonta a lapot. Köszönjük hirdetőink bizalmát is – talán mondanunk sem kell, hogy az Artmagazin nem jöhetne létre, ha ők nincsenek. A Nemzeti Kulturális Alap támogatása is visszaigazolást jelent, talán sikerült bebizonyítanunk, hogy komoly embereknek sem csak a szép képek miatt érdemes forgatni az Artmagazint, hanem főleg a szerzőink miatt, akik szórakoztatóan osztják meg gondolataikat fő támogatónkkal – az olvasóval, akiből egyre többel dicsekedhetünk, és akiket arra kérünk, osszák meg velünk véleményüket az újságról, írják meg észrevételeiket, kívánságaikat, kedvenc szerzőik neveit, vagy témákat, amiről szívesen olvasnának. Mi pedig igyekszünk a következő 25 számban is mindenben megfelelni az elvárásaiknak és megőrizni azt az érdeklődést, amit eddig is mutattak irántunk. Tehát várjuk a leveleket az info@ artmagazin.hu-ra, vagy a szerkesztőség mindenkori postacímére. Éljen az interaktív lapszerkesztés!

7 Reflex
8 Révész Emese: Stílusgyakorlatok – Vaszary János kiállításáról
15 Műkincsek háztűznézőben – az Iparművészeti Múzeum új kiállítása
18 A Reneszánsz Év képzőművészeti programjai
20 Könyvajánló: A Medici Bank
22 Fáy Miklós: Firenze a mellényzsebben
26 Kiállításajánló
28 Fáy Miklós: Igazságot Guido Reninek!
30 Kiállításajánló
37 Muladi Brigitta: Közös emlékek képei – Luc Tuymans-retrospektív Műcsarnok
42 Nóra jelenti
45 Iványi Brigitta: Mi a szent szar? Tabugyanú – Wim
47 Bécsi tér
49 Földes András: Ez felháborító! – Artur Žmijewski videói a Trafó Galériában
50 Dékei Kriszta: Hozott anyagból – Lumú: Fókuszban a gyűjtemény
55 Kürti Emese: Végre nekünk is van valamink – Bukta Imre kiállítása Debrecenben, a MODEM-ben
60 Hernádi Miklós: Az Antal-Lusztig-gyűjtemény Ámos-kiállítása a MODEM-ben
62 Elfelejtett életművek: Iványi Brigitta: Kovásznai György I. – Kovásznai és dr. Végh felolvasószínháza a 60-as években
68 Artanzix 70 Szemethy Orsi: Borzalmak kis keltetőgépe – gondolatok Nyári István munkáiról és A szökött múzsa
78 Fazonigazítás avagy az eredetivé tett hamisság
80 Gutenberg galaxis
82 Rieder Gábor: Az újraértelmezett Moholy-Nagy
84 Böröczfy Virág: Formabontó monográfia – Szilágyi Sándor neoavantgárd tendenciákat bemutató fotótörténeti könyvéről
86 Kovács Zoltán: Letűnt idők néma tanúja avagy kapu a múltba – Pierre Gerard Philipp Colin egy ismeretlen festményéről

Screenshot 2022-08-11 at 0.52.56.jpg
Fazonigazítás

Mi lesz a hamis művek sorsa a lebukás után?

Screenshot 2022-08-11 at 0.49.06.jpg
Artanzix / 25

Screenshot 2022-08-11 at 0.36.09.jpg
Ez felháborító!

Járkálásra rábírt féllábú ember. Énekkarba szervezett halláskárosultak. auschwitzi sorszámának újratetoválására kényszerített holokauszttúlélő. Szocialisták, nemzetvédők, zsidók és katolikusok, akiket agresszivitásig fajuló szituációba tereltek. Artur Žmijewski videomunkái láttán a néző döbbenten sodródik képernyőtől képernyőig, miközben érzelmi kilengéseinek amplitúdója olyan, amilyet jellemzően nem kiállítások szoktak kiváltani, hanem felkavaró közéleti események, tömegtüntetések és túl közelről szemlélt tragédiák.

Screenshot 2022-08-11 at 0.02.46.jpg
Firenze a mellényzsebben

Valahogy mindig zavart, hogy mit foglalkozom annyit a mediciekkel. Nem mondom, hogy betegesen sokat, de azért elolvastam Hibbert könyvét, tudom, hogyan nézett ki Cosimo, a haza atyja, és még véletlenül sem tévesztettem össze I. Cosimóval, Köszvényes péter mellett sem mennék el közönyös arccal az utcán, és mély elégedettség tölt el arra a gondolatra, hogy a gaz pazzik rosszul végezték. Akit nem mészároltak le helyben, azt kilógatták a palazzo Vecchio ablakán, kötéllel a nyakán. Úgy kell nekik, szegény Giuliano miattuk került idő előtt a medici-kápolnába, a madonna alá.

Screenshot 2022-08-10 at 23.59.20.jpg
Műkincsek háztűznézőben

​A műtárgyaknak, akárcsak a könyveknek megvan a maguk sorsa.

Screenshot 2022-08-10 at 23.49.16.jpg
Stílusgyakorlatok

Egy hosszú nyakú fiatalember felül a zsúfolt autóbuszra, szemtelenül elfoglal egy üres helyet, majd a szent lázár téren egy barátjával találkozik, aki szóvá teszi, hogy túl hosszú a kalapján a paszomány. E banális történet raymond Queneau által 99 stílusban újraformált változata Stílusgyakorlatok címen a világ színházainak állandó sikerdarabja. Népszerűségének kulcsa, hogy a stílusjátékokban látványosan kibontakozhat a színész mesterségbeli tudása. Márpedig a virtuozitás a művészet minden területén a közönség csodálatának tárgya. Vaszary János kétségtelenül a 20. századi magyar festészet legnagyobb virtuóza, aki lenyűgöző biztonsággal és könnyedséggel tájékozódott kora izmusainak burjánzó kertjében. Az ezredfordulóról szemlélve csodálatra méltó ez a színváltás, amely látszatra olyan jól illeszkedik saját korunk szemléletéhez, amely a stílust csupán színpompás jelmeznek tekinti. Ám mielőtt a mestert gátlástalanul posztmodernizálnánk, nem árt tudatosítanunk, hogy Vaszary oly korban élt, mikor a stílus még a korszellemből fakadó, ahhoz szervesen ízesülő kifejezési forma volt. Nem játék, hanem világnézet. Vaszary pedig azon kevesek közé tartozott, akik sosem adták fel, hogy saját koruk nyelvén szólaljanak meg – még ha az a nyelv idővel mind kaotikusabbá vált is.

e87d9a12423e03dc7c8c85e604e1299c.jpeg
SZERKESZTŐI BEKÖSZÖNŐ

​Idei első számunk a 25. megjelent Artmagazin, de ezt csak nagyon visszafogottan jegyezzük meg, minden ünneplés vagy jubileumi eufória nélkül. Azért egy kis számvetésre mindenképpen készteti szerkesztőségünket ez a szám, éppen ezért szeretnénk köszönetet mondani elsősorban előfizetőinknek és azoknak az olvasóknak akik rendületlenül vásárolják kéthavonta a lapot.

Reflex - Részlet egy olvasói e-mailből

A Vaszary meg... hát szóval nem gondoltam volna, hogy egy képkiállítás ki tud hozni a sodromból, de ez a Vaszary tisztára felidegelt. Nem vagyok túl járatos a képzőművészetben (emlékszel, azt a Grünewaldot sem ismertem), de még így is, amikor körbenéz az ember a Vaszary képei között, nyilvánvaló, hogy na ez Klimt, ez Renoir, ez Rippl-Rónai, még Picasso is van. Ez az alak semmi mást nem tudott, mint leutánozni, de nagyon pofátlanul, nála sokkal jobb festőket.

full_000052.jpg
Zichy Mihály, az örökzöld

Zichy Mihály örökzöld. Most éppen a Nemzeti Galéria rendezett egy nagyszabású kiállítást életművéből, amihez készült katalógus is, annak rendje és módja szerint. A Corvina kiadó pedig megjelentetett egy nagyalakú díszalbumot a festő munkásságáról, monográfusának, Gellér Katalinnak a részletes tanulmányával.

full_000051.jpg
Az újraértelmezett Moholy-Nagy - Könyvkritika

A történet a New York-i Salgo Trust for Education korai Moholy-Nagy László-képével kezdődött. Botár Olivér, a Kanadában élő, magyar származású művészettörténész az 1922-re datált, színes vonalakból és ívekből felépülő, sötétkék alapú konstruktivista festmény hátoldalán egy korábbi mű nyomait fedezte fel. Miután a Guggenheim Múzeum restaurátorai gondosan eltávolították a mészréteget a vászon hátáról, kibontakozott egy másfél évvel korábbi alkotás, amely még az átmeneti dadaista korszakban született.

full_000050.jpg
Magyar barokk

A magyar barokk művészet történetét nehéz rossz szájíz nélkül elmesélni. Adva van az erőtől és fantáziától kicsattanó új stílus Rómában és Versailles-ban, majd mindez lecsapódik valahogyan Bécsben, végül pedig egész lesoványodva, elszegényedve és megszürkülve lecsordogál a Habsburgok keleti provinciájába. És már kezdődhet is a magyar barokk művészet dicsőséges története, a közép-európai kismesterek és a többre hivatott tehetségek harca a szigorú fátum által erősen szétzilált gazdasági és kulturális feltételekkel.

full_000049.jpg
Iványi-Grünwald

A nagyalakú díszalbumoknak régi hagyománya az elvtelen laudáció. A Corvina új kötete szembefordul a nemes tradícióval. Szabó László ugyanis nem takargatja Iványi-Grünwald Béla életművének árnyékosabb féltekéjét sem.

full_000043.jpg
Borzalmak kis keltetőgépe - Gondolatok Nyári István munkáiról

Kari Györgyi színművésznő felkéri Szemethy Orsi festőművész és hobbi-írót, hogy próbáljon meg írni valami rendhagyó műelemzést Nyári István munkáiról.

Szia Györgyi,
Küldök egy kis valamit, amolyan vázlatot (mert lehet bővíteni a cuccot, a témáról bőven akad mondanivaló, vagy lebontani egyes képekre, vagy akármi). Visszajelzéseket kíváncsian várom, minden jót neked: O.
 

full_000039.jpg
Nóra jelenti

Szicíliában – Agrigento & Templomok völgye & Etna & Palermo & 14–18 fok – voltam majdnem egy hetet, dolgozni, de igazi utazás volt, ami kiveszi az embert a saját otthoni valóságából. Csodálatos az olaszokban, ahogy mindent beelőz az élni szeretés, megbeszélt időpontok, helyszínek, ígéretek – jaj, ezek nem lehetnek annyira fontosak, hogy komolyan már azon pörögjünk, hogy végül is máshol voltak, egy másik napon és úgy alakult, hogy nem tudták elintézni, amiben maradtunk.

full_000032.jpg
Közös emlékek képei - Luc Tuymans-retrospektív - Műcsarnok, 2007. február 15. - 2008. február 10.

Tuymans a világ számottevő jelenkori képzőművészeti gyűjteményeiben New Yorktól Londonig nagybetűs festő, eurómilliókért kelnek el a képei, eljutott a szakma csúcsrendezvényeire, 1992-ben a kasseli Documentára, 2000-ben a Velencei Biennáléra. Közép-Kelet-Európában most először a Műcsarnokban állít ki. A kiállítás a varsói Zacheta és a müncheni Haus der Kunst együttműködésének köszönhetően mindkét helyszínen megrendezésre kerül.