Artmagazin 54
4
Artanzix
8
P. Szűcs Julianna: Cézanne nem csak haladóknak
16
Topor Tünde: Velence és a Zen – Carlo Scarpa transzcendens üvegetűdjei
18
Vécsey Axel: Raffaello budapesti ifjúja: Ippolito d’Este képmása?
26
kiállításajánló
28
Szikra Renáta: Családi kiállítóhely – Beszélgetés Böröcz Lászlóval, a 2B Galéria vezetőjével
32
kiállításajánló
34
Mélyi József: becsillanó fény – Hermann Ildi: Lányaink
39
kiállításajánló
42
Kaszás Gábor: Traui tájkép naplemente idején – Egy lappangó Csontváry-alkotás története
48
A. Kovács Ágnes: Azok a furcsa harmincas évek – „Szép új világ” Itáliában
50
Balázs Kata: Vedres Márk Firenzében
58
A. Kovács Ágnes: EGY RIPPL-RÓNAI-PASZTELL NYOMÁBAN – AZ OLASZ FRONTON
64
Kovács Ágnes: Dürertől Megyik Jánosig – A Bécsi Képzőművészeti Akadémia rajz- és metszetgyűjteménye.
68
Gutenberg-galaxi
110 éves a halasi csipke
Az Iparművészeti Múzeum igazán ünnepi hangulatú, légies finomságával a jégvirágok szépségét megelőlegező kiállítást nyit karácsony előtt, mellyel a világhírű halasi csipke 110 éves sikertörténete előtt tiszteleg.
Műtermi kísérletek
A Magyar Nemzeti Galéria legújabb kiállításán az elmúlt 50 év műtermi kísérletezéseinek egy szeletét láthatjuk: olyan művek kerültek bemutatásra, melyekben a műteremben zajló (a laikusok számára misztikus, a művészek számára mindennapi) alkotófolyamatokba tekinthetünk be.
Kondor Béla
Február közepéig látható a debreceni Modemben a Kondor Béla közel 100 művét bemutató tárlat, mely elsősorban grafikai sorozataira és kevéssé ismert alkotásaira fókuszál.
Vedres Márk Firenzében
Itáliai nászút, az antik hagyomány újrafelfedezése – ennyi elég is volt valaha ahhoz, hogy egy szobrász gondoljon egyet és letelepedjen, mondjuk, Firenzében. Vedres Márk később kétszer is hazaköltözött, leszármazottai azonban Olaszországban élnek, az életmű bizonyos darabjait náluk lehetett fellelni, de a többi után lehetne még tovább nyomozni Firenzében, Svájcban, de akár Amerikában is.
Egy Rippl-Rónai-pasztell nyomában – az olasz fronton
A monarchia életének utolsó pillanatai rajzolódnak ki előttünk Rippl-Rónai fronton töltött időszakát vizsgálva. Különböző nemzetiségű tisztek, katonaorvosok, sebesültek a frontvonal mögötti jelenetek szereplői. Egy különleges státusz is utoljára bukkan fel, a hadifestőé, harctéri rajzolóé, hiszen a tudósítás feladatát hamarosan átveszi majd a fotó. A Rippl-Rónaival kapcsolatos események pontosítása is megtörténik, egy orvos-gyűjtő, a kaposvári dr. Gáspár Ferenc kutatásainak köszönhetően.
Traui tájkép naplemente idején
Csontváry Kosztka Tivadar hiába a legismertebb magyar festő, élettörténete, művészete még mindig tele van rejtélyekkel. Esetében nem árt utánanézni minden apró adatnak, információnak – és néha a hosszas fáradozás el is nyeri jutalmát: sikerül egy sokáig lappangó, majd nemrégiben előkerült kép azonosítása, egyúttal értelmet kap egy, a dalmát tengerparton készült sorozat is. A Virág Judit Galéria téli árverésének(1) szenzációja: Csontváry naplementekor festett traui képe.
Állami áruház
A retróhullám egykori apostola, Poós Zoltán költő, író és zsurnaliszta újabb könyvvel kínálja meg a szocialista tárgykultúra szerelmeseit. Hasonló tárgykatalógusról van szó, mint amilyen a Szivárvány Áruház címen futó bestsellere volt, csak most szépirodalmi emlékfüzérrel kiegészítve.
Dürertől Megyik Jánosig
Miért hiányoztak egy darabig a női akttanulmányok a Bécsi Képzőművészeti Akadémia gyűjteményéből? Miért van viszont rengeteg vázlat az alpesi vidékről és növényzetről? És bár számtalan magyar hallgatója volt az intézménynek, hová tűntek az ő műveik? Gyűjteménytörténet még szinte monarchikus alapon.
Családi kiállítóhely
Az Art Market Budapest kiállítóit idén háromtagú bizottságunk szemlézte, hogy kiadhassuk a legjobb standnak (ami, művészeti eseményről lévén szó, rögtön a legszebbnek is minősül) járó Artmagazin-díjat. Topor Tünde, Winkler Nóra és Einspach Gábor lapalapítók választása egyhangúlag a 2B Galériára esett, így a kiírásnak megfelelően most bemutatjuk a 2B-t, aminek neve arra utal, hogy egy testvérpár hozta létre és működteti. A „nagy” Böröcz: Böröcz András, New Yorkban élő képzőművész és öccse, Böröcz László, aki az operaénekesi karriert hagyta ott a galéria és a benne futó rendkívül sokféle képzőművészeti program miatt. Standjukat a régóta létező Waldsee projekt képeslapjaihoz alakították ki, még egy vásár ideje alatt is lehetővé téve a látogatók számára a téma megkívánta elmélyülést, megrendülést. Mi is csak a stand külső falaira ragasztgattuk a legszebbnek járó Artmagazin-matricákat.
Carlo Scarpa. Venini
Kevesen tudják, hogy Velencében a lelkiismeretes művészeti turista nem nagyon tud olyan helyet útba ejteni, amin az olaszok egyik legnagyobb mestere ne hagyta volna ott a keze nyomát.
Cézanne nem csak haladóknak
A Szépművészeti Múzeum történetének talán legjelentősebb kiállítása a Cézanne és a múlt címen, hosszú évek kutatómunkájával és kapcsolatépítésével összehozott tárlat. Koncepciózus válogatás, előképek és Cézanne-féle másolataik, korai művek, de nagy, „igazi” Cézanne-ok is: csendéletek, tájképek, portrék, fürdőzők, kártyázók, a tökéletes mű létrehozására tett kísérletek sora, termeken keresztül.
Becsillanó fény
Hermann Ildi 2012-ben diplomázott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, de már jelentős fotós múlt van mögötte. Standfotósként kezdte, majd számos kiállításon vett részt, műveiből egyéni kiállításokat is rendezett. Nemrégiben vehette át a Lucien és Rodolf Hervé emlékére alapított és kétévente kiírt fotós pályázaton a zsűri különdíját. Lányaink című diploma-sorozata a Bálint Házban látható 2013. január 13-ig.