Artmagazin 90
Kedves Olvasó, igen, ez az Artmagazin. Mi vagyunk azok, csak új formában, új csatarendben. Biztosan olvastak már valahol máshol a folyóiratok nehéz helyzetéről, a finanszírozás problémáiról, hát ezért a csatarend kifejezés. Mert ez természetesen minket is érint, sokkal- sokkal kisebb támogatás áll rendelkezésünkre. Viszont a lap színvonalából nincs kedvünk engedni. Átcsoportosítottunk pár dolgot, hogy minőségben és mennyiségben is azt adjuk olvasóinknak, mint eddig: évi nyolc, cserébe vastagabb lapszámot. Sőt, az új megjelenésben alig marad üres felületünk: mindent teleírunk és beborítunk képpel. (Új grafikusokkal, ahogy az az impresszumból is kiderül, miközben sosem múló szeretettel gondolunk a régire.) Partnereink és hirdetőink mellé újak is csatlakoztak, hála nekik. Ahogy az előfizetőknek és minden olvasónak, aki jó hírünket viszi a világba. Köszönjük. És hogy pont a Design Hétre jöttünk ki új arculattal? Ezen ugye nem csodálkozik senki?
tt
Tartalom:
4 ARTANZIX
6 Martos Gábor: AKTOK KALAPÁCS VAGY NAGYÍTÓ ALATT – Modigliani-rekordok és -hamisítások
12 Gadó Flóra: MEGELEVENEDETT KIÁLTVÁNYOK – Julian Rosefeldt Manifesto című kiállításáról
16 Mucsi Emese: NYÚL, PÓK, TULIPÁN, NAPELEM – Munkatársunk Düsseldorfban járt...
20 KIÁLLÍTÁSAJÁNLÓ – Topor Tünde: KUTYÁK ÉS VIRÁGOK – Edinburgh, Queens Gallery
24 Adél Thüroff: A „DADAZÓFUS" – Egy nő a dada forgatagban: Hannah Höch
30 KIÁLLÍTÁSAJÁNLÓ – Az erő velünk van!
32 Fehér Dávid: KEMÉNY / POP – Kemény György és a pop-art
42 Mayer Marianna: HÁTÚSZÁS KÖZBEN IS SZOKTAM FEJBEN FESTENI... – Interjú Zoltán Mária Flóra festőművésszel
54 KIÁLLÍTÁSAJÁNLÓ – Szikra Renáta: HÁROM SZÍN: KÉK – Színekre hangolva
56 A GUNDEL-TÁL – Interjú Szilágyi Veronikával
62 KIÁLLÍTÁSAJÁNLÓ – Fáy Miklós: A KÖZÖS SORS
64 Nyáry Krisztián: „MINTHA A HÁZ CSAK IZZÓ SZERELMÜK MIATT TARTANÁ ŐKET ÖLÉBEN" – Berény Róbert, Spitzer- Somló Ilona és Breuer Eta
70 Topor Tünde: NAGY GABRIELLA: KETTŐS SPIRÁL
A „DADAZÓFUS”
Vége a DLADLA-nak! A Magyar Képzőművészeti Egyetem DLA képzésén pallérozódó művészek dada kiállítása ma este 18:00-kor katalógusbemutatóval és Fajgerné Dudás Andrea DADA BABA című performanszával zárul. A DADA BABÁval Fajgerné öt olyan képzőművésznőre reflektál, akik meghatározó alakjai voltak a dada mozgalomnak és képzőművészként jelentős műveket hoztak létre. Megidéződnek többek között Emmy Ball-Hennings performansz-ruhái, Sophie Taeuber-Arp dada-babái, Jacqueline Chaumont táncmozdulatai, Hannah Höch kollázsai és Baroness Elsa von Freytag-Loringhoven versei. Fajgerné a felkészülés során többek között A „DADAZÓFUS” – Egy nő a dada forgatagban: Hannah Höch című cikkünket is használta.
NAGY GABRIELLA: KETTŐS SPIRÁL
Új sorozatunkban ki-ki elmondja, mi jut eszébe, amikor meglát például egy ilyen képet a kiállítóterem falán. Vagy bármilyen más művet bárhol. A lényeg, hogy arról az egyről legyen szó.
A KÖZÖS SORS
Kosztolányi mondta a halálos ágyon, hogy sokkal könnyebb volna, ha mind mennének vele, együtt. Egyszerre. Mert persze azt tudta, hogy mind mennek vele együtt, egy helyre vagy sehová, de hogy közös a sors, csak nem egyszerre. Tudta, mivel lehet vigasztalódni, hogy nem fájt semmi Caesar és Napóleon korában, akkor feltehetően nem fog majd fájni Hitler és Sztálin korában sem. De hát néha az ember hajlamos azt hinni, hogy jobb, ha fáj, az is azt jelenti, hogy élünk. Élek.
A GUNDEL-TÁL
Hogyan válhat a századelő társasági rovata bizonyító erejű dokumentummá egy műtárgydatálási kérdésben? Hogyan ötvözi egyetlen, bár impozáns méretű műtárgy az elmúlt korok ötvösművészetének és zománcdivatjának legkülönbözőbb technikáit? Szilágyi Veronika tárgyrestaurátort az Iparművészeti Múzeum egyik legszebb historizáló-eklektikus ötvöstárgya, az újonnan restaurált Gundel-tál történetéről és titkairól faggatjuk.
HÁROM SZÍN: KÉK
A statisztikák szerint a kék a legkedveltebb szín, ami nem is csoda, ha végiggondoljuk ránk gyakorolt pozitív hatásait. A kék békét és nyugalmat áraszt, oldja a szorongást. Ha kék szín vesz körül, lelassul a pulzusunk, csökken a testhőmérsékletünk, kevesebbet eszünk, jobban alszunk. Mindezt együttesen talán nem tapasztaljuk meg a Színekre hangolva kiállítás kék termében, de annál többet megtudhatunk a kék szín forrásáról. A kínai porcelánok jellegzetes kékjét adó kobaltról, az arannyal vetekedő értékű ultramarinról, amit évszázadokkal ezelőtt csak Mária köpenyéhez használtak a festők, vagy hogy hogyan váltotta fel a festőcsüllenget és indigót az első mesterséges színezék, a ragyogó berlini kék.
HÁTÚSZÁS KÖZBEN IS SZOKTAM FEJBEN FESTENI...
Művészi megújulás és felszabadulás 77 évesen egy, az avignoni-pápai lakosztály kőpadlójának részletét mutató képeslap hatására. Újrakezdések, megtorpanások és kiteljesedés – 20. században indult 21. századi magyar női művészsors.
KEMÉNY / POP
Ha valaki egyszer megírná a „nemzetközi pop-art” történetét a hidegháborús plakátművészet felől olvasva, kétségkívül Kemény György lenne az elbeszélés egyik kulcsfigurája. Az 1960-as években a magyarországi művészeti színtéren talán ő került a legközelebb a pop-art szellemiségéhez és formavilágához, életművének ez a korai szakasza a „nemzetközi pop” markáns példái közé tartozik.
AZ ERŐ VELÜNK VAN!
Alexander Calder ékszereiből először nyílik önálló kiállítás Angiában, és nemcsak a világ minden részéről most Londonba utaztatott statement darabokat láthatjuk, hanem azt is, ahogy az elmúlt évtizedek szupernői hordják azokat.
A „DADAZÓFUS”
Európa-szerte kiállítások ünneplik az idén százéves dadát, amely mit sem vesztett ifjonti frissességéből, pimaszságából. A mozgalom a zürichi Cabaret Voltaire megalakulásával indult útjára, de hamar megvetette lábát a háború dúlta kontinens művészeti központjaiban. A berlini dada művészek exkluzív férfiklubjába csupán egyetlen nő kapott bebocsátást, igaz, némi hátszéllel. Örökös klubtag azonban már saját jogán lett Hannah Höch, aki műfajt teremtett abszurd fotómontázsaival, meghökkentő abortuszbabáival.
KUTYÁK ÉS VIRÁGOK
A Buckingham Palace után most II. Erzsébet edinburghi kastélyában, az ottani Queens Galleryben látható a Festett éden. A kert művészete (Painting Paradise: The Art of the Garden) című kiállítás. Az angol királyi gyűjteményből biztos mindenféle csoportosításban lehetne elegendő számú képet válogatni, de ha a kert a téma, akkor aránytalanul könnyű a feladat. Talán csak akkor lehetne könnyebb, ha állatportré-kiállítás rendezése lenne a cél: Kutyák és lovak... A témához rengeteg minden tartozhat: virágok, zöldségek, sétányok, vízesések, és a kert rengeteg minden hátteréül is szolgálhat: családi boldogság, szerelmi bánat, évődés, gyilkosság. Nézzünk most két olyan jelenetet, ahol a kert csak a háttér, és egy olyan tárgyat, amely leginkább virágsíremléknek nevezhető.
MEGELEVENEDETT KIÁLTVÁNYOK
Berlinben, a Hamburger Bahnhof egyik kiállítótermében mostanában tömegek ülnek-állnak, megszállottan nézve az ezerarcú Cate Blanchett főszereplésével készült, nagyjátékfilmes benyomást keltő videókat. A teremben ritkán lehet a kijelölt ideális helyre leülni, mindig foglalt, annyian kíváncsiak, mit is akar mondani rendhagyó médiumán és manifesztumán keresztül egy kortárs német képzőművész.
AKTOK KALAPÁCS VAGY NAGYÍTÓ ALATT
Picasso, Warhol, Giacometti és Van Gogh neve mellett rendre feltűnik és egyre magasabbra kapaszkodik a műtárgypiaci ranglistán Modigliani is. Merészen kitárulkozó aktjaira, kecsesen hajladozó, melankolikus nőalakjaira mindig nagy volt a kereslet, ami sok műtárgyhamisítót hozott lázba – köztük Elmyr de Hory néven elhíresült egykori honfitársunkat is. Modigliani életművének megtisztítása, megbízható ouevre-katalógusának összeállítása tehát messze nem a művészettörténész- szakma belügye, hanem mint látjuk, kőkemény piaci érdek is.