Terjeszkedő Ermitázs
Remetelakból világmúzeum
„Csak az egerek és én tudjuk csodálni” – mondta Nagy Katalin az 1764-ben alapított egyszemélyes cári magán múzeumáról, amit kedélyesen remetelaknak, azaz Hermitage-nak nevezett. A szentpétervári múzeum – az egerek és a cárnők helyett – ma már több millió látogatóval büszkélkedhet évente. De ezzel sem elégedett, hiszen a világ legfontosabb három múzeumának egyikeként rengeteg műtárgyat nem tud bemutatni. A túlzsúfoltság enyhítése végett megindult a tapogatózás Teherán felé.
Sajtóhírek szerint az orosz múzeum igazgatója, Mihail Pjotrovszkij kulturális csereszerződést készül aláírni Iránnal a múzeumok és kutatók kölcsönös együttműködéséről. Az iszlámspecialista igazgató hangsúlyozta, hogy „ez egy szokványos megállapodás, amit bármelyik másik ország esetében is aláírnának, nincs benne semmi különleges. De mivel ez Irán, a média valami nagyot akar belelátni, pedig nem ez a helyzet!” Kérdés bőven adódik. A teheráni kormány idén januárban nekilátott egy lista összeállításának, ami a cári Oroszország által elhurcolt perzsa műtárgyakat tartalmazná – de állítólag erről szó sincs most.
Mindeközben nem szabad elfelejteni, hogy a rangját vesztett volt szuperhatalom – az USA bosszantására – hosszú évek óta támogatja az iszlám rezsim atomprogramját. Putyin elnök nem rest a kulturális fronton is erősíteni Oroszország hatalmi pozícióját: idén szeptemberben egy Abu-Dzabi-i luxushotelben nyit majd meg egy protokoll kiállítást, amit az Ermitázs és a moszkvai Kreml Múzeum anyagából válogatnak össze. Az Ermitázs korábban komoly terveket szőtt az emirátusbeli monumentális kulúr- és idegenforgalmi beruházással, a Boldogság-szigettel (Saadiyat-sziget) kapcsolatban. De a sokáig bizonytalankodó Louvre végül kiütötte a nyeregből: a párizsi óriásmúzeum megy az Arab-öbölbe. Azért az Ermitázst sem kell félteni, a szentpétervári múzeum sorra nyitja fiókintézményeit szerte a világon, Londonban, Las Vegasban, Amszterdamban és idén ősszel Ferrarában. Szentpétervár élen jár a kulturális globalizációban.
Rieder Gábor