Érvek és ellenérvek legfrissebb címlapképünkről május 8-án a szentendrei Czóbel Múzeumban
A Ferenczy Múzeumi Centrum és az Artmagazin közös eseménye: szakmai kerekasztal-beszélgetés egy újonnan felfedezett Huszár Vilmos kép kapcsán.
FÓKUSZBAN A KUTATÁS – ÉRVEK ÉS ELLENÉRVEK
Egy kép azonosítása
Huszár a Czóbel Múzeumban?
Az esemény időpontja: 2019. május 8., szerda 16 óra
A beszélgetés résztvevői:
Barki Gergely, Forgács Éva, Gergely Mariann és Molnos Péter művészettörténészek
moderátor: Topor Tünde, az Artmagazin főszerkesztője
Fókuszban a kutatás. A Czóbel Múzeum újrarendezett kiállítása, amelyben a beszélgetés is zajlik majd, a művek utáni nyomozást, az ezt követő kutatást teszi meg rendezőelvnek, a címmel utalva arra, hogy számos megfejtésre váró kérdés merül fel a múzeum törzsanyagával kapcsolatban is: alapvető művészettörténeti, datálási és szerzői kérdések, mi a művek keletkezésének helyszíne, kik az ábrázoltak stb.
Az összes kiállított mű közül a legérdekesebb eset, és a legtöbb, akár megválaszolt, akár megválaszolatlan kérdést felvető mű a múzeum tulajdonában lévő Bergeni szélmalom, melynek hátoldalán az utóbbi évek kutatásai eredményeképpen és a restaurátori feltárást követően egy korábban teljesen ismeretlen, konstruktivista Huszár Vilmos kép került elő, amelyet a művész legerősebb, ún. De Stijl-es korszakában alkotott.
A felfedezés történetét, a kép beazonosításának fordulatait a Czóbel Múzeum kurátora, Barki Gergely a legutóbbi (113.) Artmagazinban ismertette, amelynek címlapján is ez a mű szerepel.
Hogyan kerülhet egy vászonra két különböző szerző műve? Ajándékozott-e Huszár Vilmos saját művet festőkollégáknak? Lemázolhatta-e Czóbel más művész képét? Absztrakt képpel van-e dolgunk, vagy valami konkrét látvány lehetett a feltételezett Huszár Vilmos-mű alapja? Milyen módszertani kérdéseket vet fel egy mű azonosítása? Egyáltalán, hol tart most a magyar műtárgyanyag feldolgozása?
A kerekasztal-beszélgetés a szakmai konszenzus megteremtésére tesz kísérletet a kép kiállításának helyszínén. Az attribúció kapcsán a téma, a korszak és Huszár Vilmos életművének szakértői ütköztetik álláspontjukat.
Helyszín: Czóbel Múzeum, Szentendre, Templom tér 1.
Az eseményen a részvétel ingyenes, de regisztrációköteles!
Regisztrálni a következő e-mail címen lehet:
regisztracio@muzeumicentrum.hu
A kiállítás 2019. 04. 25. – 2020. 04. 12. között tekinthető meg.
Nyitvatartás: keddtől vasárnapig 10-től 18 óráig.
A pénztárak 17:30-ig tartanak nyitva
A programváltoztatás jogát fenntartjuk!