Eternit a Nevesincs-tónál

Tavaly december 21-én, egy hideg és esős napon a Nevesincs-tónál rendezte meg a Project833 kollektíva az Eternit című egyestés művészeti eseményt. (Képgaléria.)

A Project833 három művész – Sztanó Zsuzsanna, Jeneses Ádám, Kovács Gyula A. – kezdeményezése, amely a csongrádi művésztelepen zajló közös alkotómunkából jött létre. A kiállítássorozat a víz művészeti interpretációja köré épült: off-space helyszíneken, éjszakai időpontokban, az évkör napéjegyenlőségeinek napjaira időzítve – más-más felkért kurátorokkal és művészekkel közösen létrehozva a csoportos tárlatokat. Az eseménysorozat négy kiállításába tartozott a Fokrendszerek, csongrádi Művésztelepen 2021. szeptember 18-án, a Petrichor a Palotai-szigeten 2022. június 23-án, ezt követte december 21-én a Nevesincs-tónál az Eternit, amelynek képdokumentációja alább látható. (Az eseménysorozatot lezáró Rianás című eseményre 2024. március 20-án került sor Szegeden a Boszorkány-szigeten.)

Az Eternitről:

A téli napfordulót a gregorián naptár bevezetésé óta ünneplik és félik december 21-én. Az európai folklór karácsonyi ünnepkörének a része, mely adventtől vízkeresztig tart. Az alakoskodás, kotyolás, boszorkányjárás és különböző jóslások mágikus időszaka ez, mely szerencsét, bőséget, de ugyanúgy halált is hozhat a hátán. 

 A Project 833 harmadik kiállításán a téli napforduló hozta misztikus időt a városi víznek szentelték A szabályozottnak, ami csatornarendszerben folyik a város alatt, ami antik romok medencéiben apadt ki, ami funkció nélkül romosodó 19. századi eklektikus épületekben forgatta a várost behálózó vízrendszert. Az élő vizek emlékei ezek, halott vizek. Mementói egy véget ért hosszú 19. századnak, a munkáskultúrának, a város várossá érésének. 

 A víz a városban elszakadni látszik őselemi nimbuszától, eszközzé, az emberi kultúra kiszolgálójává válik. Tisztára mossa az emberi testet, a szennyes ruhát, az otthonokat, az utcákat, de el is fedi csatornarendszereiben az oda nem illő port, koszt, hulladékot és végterméket, mindent, ami nem illik bele az ember alkotta rendbe, nem illik az emberi civilizációt előre taszító fejlődésbe, egyszerűen nem illik, hogy legyen. 

 Az esemény arra tett kísérletet, hogy a természet-kultúra dichotómián túllépve teret engedjen a városi víz komplex és elemi, misztikus és profán, ünnepelt és elrejtett rétegeinek, egyszerre zengje himnuszát a lakáson belüli fürdőszobának, mosógépnek és angol wc-nek, de a szennyvíztisztító telepek pumpáinak és csatornarendszerek sikátoraink is. Egyszerre sirassa a közfürdők végét, a tisztálkodáshoz való jog hiányát, a vízhez kötődő rítusaink és varázslataink elvesztését. 

Kiállító művészek:

ALAGYA (Bolla Szilvia, Lődi Áron), Béres Bíborka, eden_jeneses, Kazsimér Soma és K.Takács Márton, Koltay Szonja, Kortmann-Járay Katalin és Mendreczky Karina, Kristóf Márton, Páll Tamás, Petrányi Luca, Radler Luca, Tóth Márton Emil, Trapp Dominika, Szabó Nóra, Sztanó Zsuzsanna és Kovács Gyula A.

Fotók: Szombathy András

Eternit
2023. december 21.
Nevesincs-tó
Szervezők: Sztanó Zsuzsanna, Jeneses Ádám, Kovács Gyula A.
Kurátorok: buhera klub (Seress Anna, Zsoldos Anna)

03 Eternit Project833