HETI POP – Hantai Simon-kiállítás Párizsban, elhunyt Robert Frank, méheknek otthont adó óriásplakátok és egy stadionnyi erdő
Az Artmagazin Online felületén hetente egyszer, minden pénteken szemezgetünk az elmúlt időszak legmeghatározóbb, legpoposabb és legszínesebb képzőművészeti, dizájn- és társművészeti híreiből. Előtérbe kerülnek a divat, az építészet, a formatervezés, az urbanisztika vagy az aukciók eredményei, legfrissebb történései mind nemzetközi, mind hazai fronton.
A Gagosian Gallery a háború utáni absztrakció egyik magyar vonatkozású alkotójával, Simon Hantaï műveivel bővíti portfólióját. A Jeff Koonst is képviselő galéria párizsi, Le Bourget környéki kiállítóterében októberben nyílik az első, csakis Hantaï műveit bemutató tárlat. A magyarországi születésű művész élete nagy részét Franciaországban töltötte. Legismertebb munkái pliage módszerrel készültek – tehát az előre összehajtogatott, összefogott vásznakat kívülről vastag festékréteggel vonta be. Hantaï 1982-ben képviselte Franciaországot a Velencei Képzőművészeti Biennálén, majd 2008-as halála után a Pompidou Központban rendeztek neki önálló retrospektív kiállítást 2013-ban. Egyik 1960-ban készült absztrakt munkája a Sotheby’s párizsi aukcióján 2016-ban 4,43 millió dollárért kelt el.
94 éves korában elhunyt Robert Frank, a 20. század egyik legbefolyásosabb dokumentarista fotósaként számon tartott alkotó. Egyik legismertebb, The Americans címet viselő anyaga készítésekor a hidegháború alatt 10 000 mérföldet utazott: bejárta Amerikát, hogy több kisebb város mellett Chicagóban, Los Angelesben és New Orleansban készítsen fényképeket. A fekete-fehér képekből álló anyag először 1958-ban Franciaországban jelent meg Les Americans címmel. A kiadvány saját korában nem kapott túl jó fogadtatást – sokan rasszizmussal vádolták szerzőjét. A fényképezés mellett Frank több filmet is készített, többek között a Rolling Stones 1972-es amerikai turnéjáról.
Forrás: hypebeast.com
Májusban a McDonald’s a világ legkisebb gyorséttermének megépítésével ünnepelte a nemzetközi méh napot – a lánc logójának mini másolata méhkaptárként funkcionált. A cég legfrissebb hirdetéseivel a méhek városi környezetben való túlélésére igyekszik új választ adni. A McDonald’s új hirdetőtábláit úgy alakíttatta ki az ötleten dolgozó NORD DBB kreatív ügynökség, hogy azok mini méh-hotelekként is funkcionáljanak.
Forrás: designboom.com
A svájci kurátor, Klaus Littmann 300 fát ültetett egy osztrák stadion területére, az antropocén éra természetének emlékműveként. Littmann installációja Max Peinter disztópikus vízióját valósítja meg, aki egy olyan világot képzelt el, amelyben a fák csak úgy léteznének, mint az állatkertben élő állatok. A For Forest névre hallgató projekt megvalósítása nagyjából harminc évbe telt.
Forrás: dezeen.com
Forrás: artnews.com, hypebeast.com, designboom.com, dezeen.com