HETI POP – Új rekord az Instagramon, rembrandti titok, Rubens aukción és friss diplomafilm a Berlinalén
Az Artmagazin Online felületén hetente egyszer, minden pénteken szemezgetünk az elmúlt időszak legmeghatározóbb, legpoposabb és legszínesebb képzőművészeti, dizájn- és társművészeti híreiből. Előtérbe kerülnek a divat, az építészet, a formatervezés, az urbanisztika vagy az aukciók eredményei, legfrissebb történései mind nemzetközi, mind hazai fronton.
A héten egy tojást ábrázoló fotó lett az Instagram legtöbb felhasználó által kedvelt képe. A majdnem 25 millió lájkot begyűjtő @world_record_egg felhasználónév alatt megtalálható fotó január 4-én került fel – azóta gyűjtötte össze a szinte érthetetlenül sok kedvelést. Annyi lájkot, amely több mint három hatalmas metropolisz, azaz London, New York és Hong Kong együttes lakossága.
A bostoni Institute of Contemporary Art megvásárolta Yayoi Kusama legnagyobb Infinity Mirror Room sorozatba tartozó munkáját. A 2013-as LOVE IS CALLING című művet a David Zwirner Gallerytől vásárolták meg és ősztől lesz látható a múzeumban. A munka színes, pöttyös, felfújható szobrokból áll, amelyek a padlón és plafononn is tükrökkel borított szobában helyezkednek el. Miközben a látogatók a helyiségben tartózkodnak Kusama hangját hallhatják, ahogyan saját, japánul írt szerelmes versét olvassa fel.
Kutatók megtalálták azt a titkos összetevőt, amelyet Rembrandt használt annak érdekében, hogy festményeinek színvilága vibráló és rezonáló legyen. A felfedezés nem csupán érdekesség, hanem hatalmas segítség is lehet a dán festő munkáinak még hosszabb távú megőrzése szempontjából. Az AngewandteChemie-ben publikált írás szerint a kutatócsoport a festményeken felfedezett egy plumbonakritnak nevezett összetevőt, amelyet eddig csupán 20. századi festményeken azonosítottak – egy Vincent van Gogh munka kivételével.
Bírálják Hollandiában a királyi család azon döntését, hogy a királyi gyűjteményből árverésre bocsátják Peter Paul Rubens egy krétarajzát. Mark Rutte holland kormányfő közölte, hogy az árverésre bocsátás a királyi család magánügye, nem fog közbeavatkozni. Salima Belhaj, a D66 liberális párt tagja kérte a kormányfőt arra, hogy járjon közbe az aukció elhalasztása érdekében azért, hogy először holland intézménynek ajánlják fel a vételi jogot. A Rubens-rajzot 12 másik régi mester rajzával, valamint II. Vilmos (1792-1849) uralkodó gyűjteményéből származó kínai porcelánnal, edényekkel és ezüsttel együtt árverezi el a Sotheby's január 30-án. A szakértők szerint a rajz 2,5-3,5 millió dollárért kelhet el. Ha régi mesterek műveiről van szó, a holland múzeumoknak kötelességük felmérni más helyi intézmény érdeklődését még az előtt, hogy árverésre bocsátanák a műtárgyat, ez azonban magángyűjteményekre nem vonatkozik. Sjarel Ex, a rotterdami Boijmans van Beuningen múzeum igazgatója felszólította a királyi családot a műtárgyak visszavonására az aukcióról, hogy esélyt adjanak a múzeumoknak a darabok megszerzésére. A Boijnamsnak van a legnagyobb Rubens-gyűjteménye Hollandiában. A Sotheby's szerint II. Vilmos király az 1830-as években vásárolta meg a brit Thomas Lawrence-től a fiatal, izmos férfit ábrázoló vázlatot Raffaello, Michelangelo, Leonardo és Rembrandt művei mellé gyűjteményébe. A rajz egyike azoknak a tanulmányoknak, amelyeket Rubens a Kereszt felállítása című, 1608-ban festett oltárképéhez készített, amely az antwerpeni Miasszonyunk templomában van.
Peter Paul Rubens © Sotheby's Forrás: theartnewspaper.com
Két magyar alkotás, Buda Flóra Anna Entropia és Tóth Luca Lidérc úr című filmje is szerepelni fog a 2019-es Berlini Nemzetközi Filmfesztivál (Berlinale) rövidfilmes programjában. Buda Flóra Anna 2018-ban diplomázott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animáció szakán az Entropia című tízperces rövidfilmjével, amely három párhuzamosan létező univerzum működését mutatja be. A három univerzumban három fiatal nő él különböző körülmények között, azonban a rendszerbe hiba folytán bekerül egy légy, amely képes átjárni mindhárom világ között. A légy megnyit egy portált, amelyen keresztül a lányok elindulhatnak egymás felé. Buda Flóra Anna jelenleg az Animation Sans Frontier (ASF) nemzetközi workshop résztvevőjeként fejlesztheti jövőbeli filmterveit. Az Entropia a Filmalap támogatásával a MOME produkciójában készült, producere Fülöp József. Tóth Luca a MOME animáció szakán szerzett BA-diplomát, majd az angliai Royal College of Arton végezte a mesterképzést. Diplomafilmjét, A kíváncsiság korát a világ legfontosabb animációs fesztiválján, Annecy-ban is díjazták. Előző filmje, a 2016-ban készült Superbia Cannes-ban debütált a Kritikusok Hetén, majd további 80 nemzetközi filmfesztiválon szerepelt. A 19 perces Lidérc úrban egy fiatal férfi mellkasröntgenén egy aprócska személy sziluettje rajzolódik ki, fejének búbja tumorként türemkedik ki az ifjú oldalából. A film a magyar Boddah stúdió és a francia Sacrebleu koprodukciójában készült, producerei Lukács Péter Benjámin, Osváth Gábor és Ron Dyens. A zeneszerző Kalotás Csaba, a hangmérnök Lukács Péter Benjámin volt, a forgatókönyvet Tóth Luca írta. A február 7-én kezdődő Berlini Nemzetközi Filmfesztiválra 17 országból összesen 24 rövidfilm kapott meghívást.
TRAILER : Lidérc úr // Mr. Mare from Luca Toth on Vimeo.
Források: dazeddigital.com, artnews.com, news.artnet.com, MTI