HETI POP – Új Olafur Eliasson-mű, az idei Serpentine Pavilion és Leonardo-szobor a V&A Museumban
Az Artmagazin Online felületén hetente egyszer, minden pénteken szemezgetünk az elmúlt időszak legmeghatározóbb, legpoposabb és legszínesebb képzőművészeti, dizájn- és társművészeti híreiből. Előtérbe kerülnek a divat, az építészet, a formatervezés, az urbanisztika vagy az aukciók eredményei, legfrissebb történései mind nemzetközi, mind hazai fronton.
Az MIT List Visual Arts Centerben a napokban új Olafur Eliasson munka debütált. A Northwest passage címre hallgató alkotás a globális felmelegedés következményeire hívja fel a figyelmet. Az MIT által megvásárolt, helyspecifikus installáció harminc rozsdamentes, változó méretű és absztrakt formájú acélpanelből áll, amelyeket egy kültéri passzázs tetőszerkezetére rögzítettek, úgy hogy szinte lebegjenek az épület látogatóinak feje felett. A tükröződő felületű formák a szabadon úszó és egyre inkább vékonyodó szerkezetű északi jégtömbök formáira emlékeztetnek.
Forrás: designboom.com
Jenny Holzer legújabb munkája, a BEFORE I BECAME AFRAID a tervek szerint múlt hétvégén debütált volna a kaliforniai Desert X-ben – de úgy tűnik, hogy ez a bemutatkozás későbbre csúszik, hiszen a körzetben a bárányok között tüdőgyulladásos járvány tört ki. A környéken élő sivatagi, nagyszarvú birkák most veszélyben vannak, hiszen december óta több mint húsz birka halt meg a járvány következtében. Az, hogy a járvány pontosan milyen káros hatással van a kiállításra, nem tudni, de úgy tűnik, hogy a tárlat által bevonzott embertömegek, és a kültéri fényprojekciók csupán tovább rontanák az amúgy is veszélyeztetett birkák helyzetét.
Forrás: dazeddigital.com
A japán építész, Junya Ishigami tervezi Londonban az idei Serpentine Paviliont, amely hatalmas, pala tetejével válik majd a környező táj meghatározó elemévé. A tokiói építész, aki a Junya Ishigami + Associates vezetője, a tizenkilencedik. azok sorában, akik részt vesznek a Serpentine Gallery mögötti területen megvalósuló neves projektben. Ishigami úgy hivatkozik a hamarosan létrejövő építményre, mint egy sziklákból épített hegyre – amely olyan formát ölt, mintha természetes módon, a földből bújt volna elő.
Forrás: dezeen.com
Leonardo da Vincinek tulajdonítja Francesco Caglioti olasz művészettörténész a londoni Victoria és Albert Museumban lévő, The Virgin with the Laughing Child című, Szűz Máriát a nevető gyermekével ábrázoló szobrot, amelyet eddig a 15. századi mester, Antinio Rossellino alkotásának tartottak. Ha feltevése igaz, ez az egyetlen szobor, amely fennmaradt a reneszánsz mestertől. A terrakotta szobrot jövő hónapban fogják kiállítani Firenzében azon a retrospektív kiállításon, amelyet a Strozzi-palotában rendeznek Leonardo mesterének, Andrea del Verrocchio (1435–88) firenzei reneszánsz művésznek szentelve. A múzeum 1858-ben tett szert a műre, amely azóta soha nem hagyta el az intézményt. Számos Leonardo-szakértő azonban kétkedve fogadta a felvetést.
The Virgin with the Laughing Child © Victoria & Albert Museum
Források: designboom.com, dazeddigital.com, dezeen.com, MTI