12. UNSEEN
Szeptember 20–22. között rendezik meg a 12. Unseen Photo Fairt Amszterdamban, a Westergas kulturális negyedben.
Itt működött 1885 és 1967 között a Westergasfabriek – a város közvilágítását biztosító gyár ugyanabban az évben kezdte meg működését, mint a Rijksmuseum. A kilencvenes évek eleje óta használják kulturális célokra a telepet, 2003-ban parkosították.
Két magyar galéria lesz kint, az Einspach & Czapolai Fine Art Dezső Tamást viszi ki, a TOBE Gallery pedig Fabricius Annát, Gajewszky Annát, Kováts Gergelyt és Magyar Ádámot. Magyart a fotográfia határterületeit kutató Unbound kiállításra is beválogatták, amit a Transformatorhuis épületében és mellette a parkban installálnak.
Meijburg Art Commission shortlistes Fabricius Anna. A 2015-ben alapított díj évről évre új témát jelöl ki, az idei kulcsszó a jólét (prosperity), a vásáron részt vevő művészek erre rezonáló fotóval pályázhattak. Az Unseen megnyitóján hirdetik ki, hogy az öt jelölt közül ki nyerte meg az 5000 euróval járó díjat, a nyertes művet megvásárolják a Meijburg & Co gyűjteményének. Fabricius Anna döntős képe Itt a munka, hol az otthon? című kiállítására készült, amit október 27-ig nézhettek meg a Kassák Múzeumban, ha nem láttátok még. A Kassák kortárs művészeti díj keretében megvalósult projekt során Fabricius a mezőgazdaságban vagy a feldolgozóiparban alkalmazott távol-keleti munkavállalókkal dolgozott együtt, a közösen létrehozott művek a beilleszkedés, az elfogadás, a hiányérzet, a családszeretet és a felelősségvállalás személyes megélését mutatják meg.
Az helyi galériák standjai betekintést nyújtanak, hogy kiket nézhetünk meg múzeumban is az Amszterdamban töltött hétvégén: A Stevenson Gallery által bemutatott holland divatfotós Viviane Sassennek (1972) az Unseennel egy időben nyílik retrospektív kiállítása a Foamban.
Hollandia a világ második legnagyobb exportőre az Egyesült Államok után, Kadir van Lohuizen (1963) fotóin keresztül érthetőbbé válik, hogyan produkálhat ekkora számokat egy ilyen kis ország élelmiszeripara. A vásáron a Galerie Vriend van Bavink képviseletében lesznek kint munkái, nagyobb rálátást a tengerészeti múzeum biztosít (január elejéig).
Archív tartalmaink közül ajánljuk Német Szilvi interjúját Puklus Péterrel, ő tervezte a 2015-ös Unseen teljes arculatát (a beszélgetés angolul is elérhető).