Esterházy Art Award 2025
A díjra január végéig lehet pályázni
A 2009-ben alapított és nyertesenként 5000 euróval járó, kortárs képzőművészetet népszerűsítő díjat kétévente, minimum kettő, maximum három 45 év alatti magyar képzőművésznek ítéli oda a független, nemzetközi szakmai zsűri.
Az eddigi zsűri – Barbara Horvath, művészettörténész, kurátor, az art hoc projects alapítója, Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum főigazgatója, Dr. Ottrubay István, a díj alapítója, az Esterházy Privatstiftung vezérigazgatója, Rieder Gábor művészettörténész, kurátor, szerkesztő, Szegedy-Maszák Zsuzsanna, művészettörténész, kurátor, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtár főmuzeológusa, és Vitus Weh, kurátor, kutató (kultúratudományok), az Esterházy Privatstiftung művészeti tanácsadója – idén Eveline Sutert művészettörténésszel, a Kunstmuseum Luzern kurátorával egészül ki.
A pályázaton festészettel és festészettel határos technikákkal, valamint ezekkel a technikákkal operáló térinstallációkkal lehet indulni. A kiállításra rendelkezésre álló múzeumi terek lehetővé teszik a nagyobb méretű művek befogadását is, az installációval pályázóktól az első körben terveket, vázlatokat is elfogadnak.
A részletes kiírásért ide, pályázatotok feltöltéséhez ide kattintsatok.
A beérkezett pályázatokból a zsűri előreláthatóan 20 pályázót jelöl a díjra, akiknek 2025. június 5-től 2025. augusztus 31-ig kiállítása nyílik a Ludwig Múzeum –Kortárs Művészeti Múzeumban.
A második fordulóba továbbjutó művészeket február közepén írásban értesítik. A díjátadó és egyben a kiállításmegnyitó 2025. június 5-én lesz.
Az Esterházy Art Award odaítélésével a hercegi háznak a kortárs képzőművészet területén gyakorolt mecénási tradíciója folytatódik. Közép-európai történelmének köszönhetően az Esterházy Privatstiftung emellett kötelességének tekinti, hogy kulturális összekötő szerepet töltsön be Kelet és Nyugat, múlt és jelen között. Ennek megfelelően az Esterházy Art Award célja a nemzetközi párbeszéd támogatása. A díjat 2009-ben a Borsos Lőrinc alkotópár, Horváth Dániel és Siegmund Ákos, 2011-ben Karácsonyi László Attila, Király András, Szabó Ábel, 2013-ban Csató József, Kaliczka Patríczia, Kovács Olívia, 2015-ben Kaszás Tamás, Makai Mira Dalma és Tibor Zsolt, 2017-ben Ezer Ákos, Keresztes Zsófia és Nagy Imre, 2019-ben Győri Éva Andrea, Nemes Márton és Puklus Péter, 2021-ben Rózsa Luca Sára, Tranker Kata és Ulbert Ádám, 2023-ban pedig Horváth Gideon, Kortmann-Járay KAtalin és Mendreczky KArina alkotópáros, valamint Trapp Dominika kapták meg.