Fényművészeti manifesztum
Május 16-án, a fény nemzetközi világnapján kiadta manifesztumát az Art of Light Organization (Fényművészeti Szervezet).
Az Art of Light Organization (ALO) azzal a céllal jött létre, hogy érdekképviseletet biztosítson a fényművészet területén alkotóknak: védje a művészek jogait, illetve platformot biztosítson az alkotók és kurátorok, kiállítás- és fesztiválszervezők közötti kommunikációnak. Mindezek mellett művészeti események, kutatási és edukációs programok, valamint műhelyek létrehozása is szerepel a terveik között.
Az ALO több száz nemzetközileg elismert fényművész részvételével, valamint a világ minden tájáról érkező művészettörténészek és kurátorok közreműködésével állította össze a kiáltványt.
„A fény nemcsak a vizuális érzékelés médiuma, hanem létezésünk elsődleges szubsztanciája; ennek következtében, amikor a fényművészek a vizuális érzékelés folyamatait elemzik, valójában a létezés alapvető kérdéseit boncolgatják!”. A szervezet fő küldetése, hogy ápolja és védje a lumino-kinetikus örökséget. A kezdeményezéssel olyan nagy nevek előtt kívánnak tisztelegni, mint László Alexander, Naum Gabo, Max Bill, Man Ray, Moholy-Nagy László, Kepes György, Victor Vasarely, Bridget Riley, Julian Stanczak, Josef Albers, Denise René, Jean Tinguely, Jesús Rafael Soto, Donald Judd, Jasper Johns, Piotr Kowalski, John Cage, Nam June Paik, Nicholas Schöffer – és még sorolhatnánk.
A kiáltvány arra is felhívja a figyelmet, hogy az egyre népszerűbbé váló fényfesztiválok megindultak a kommercializálódás útján, mechanikusan összeállított, pusztán díszletszerű elemekkel kápráztatva a szemet. A szervezet tagjai ezért arra kérik az olyan fényfesztiválok szervezőit, amelyek művészeti kontextuson kívül eső programmal futnak, hogy ne használják a fényművészet kifejezést.
Az aláírók között számos ismert magyar alkotó és kurátor is szerepel, mint például Kuchta Klára, Gyenes Zsolt, Mátrai Erik, Sztojánovits Andrea, Szvet Tamás, Bordos László Zsolt, Lukács Viola, Orosz Márton vagy Paksi Endre Lehel.