Íme néhány friss kép Bruce Nauman Tate Modern-beli kiállításáról

Szilágyi Róza Tekla

A Tate Modern a vírushelyzett miatt zárva tart – és a távolság miatt sem éppen elérhető számunkra a Nauman-kiállítás –, ezért megosztunk néhány képet a bemutatott munkákról.

A kiállításról az Artmagazin 124. számának Anzix rovatában mi is beszámoltunk, íme:

Bruce Naumanról először talán neonokat használó művei juthatnak eszünkbe – összemosódó, egymásba vágó szavakból álló szóhalmok, a saját nevét kisbetűvel és a mai csetnyelvezetben már oly gyakori betűismétléssel leíró mű, csupa kapitális betűs, az utcai reklámüzeneteket idéző felirat („EAT”, „WAR”, „READ”, „RUN FROM FEAR”). Nauman az 1960-as évek vége óta folyamatosan azt a kérdést járja körbe, hogy mi válhat műalkotássá, és mi értelmezhető akként a kortárs képzőművészet folyamatosan változó halmazában. Bruce Nauman a médiumok széles skáláját használja munkáiban – az életmű szobrokból, fotókból, neonokból, mozgóképekből és rajzokból áll. Régi formákat alakít újjá vagy használ: az 1960-as évek végén például elkezdett klausztrofób és zárt folyosókat, szobákat építeni, amelyekbe lépve a látogatók saját bőrükön tapasztalhatták meg a bezártság érzését. 

Most a Tate Modern retrospektív kiállításon mutatja be munkáit. A kiállítás különös figyelemmel fordul a hang- és mozgóképalapú művek, valamint a híres neonművek felé – azzal a céllal, hogy a most bemutatott 40 alkotás hűen tükrözze, mi foglalkoztatta Naumant 50 évet felölelő munkássága alatt. A munkákat nem kronologikus sorrendben bemutató kiállítás – szervezői szerint – tökéletesen illusztrálja, hogy Nauman művei mennyire szemben állnak a mai képernyőalapú információs és szórakoztató kultúra azonnali elégedettséget ígérő, szinte zéró energiabefektetést megkívánó gyakorlatával.

A kiállítás 2021. február 21-ig tart nyitva, a kiállítás online bejárása, kiegészítő, angol nyelvű szövegekkel ezen a linken érhető el.

Forrás: designboom.com

Screenshot 2021 01 05 At 10 08 41
2007naumanhuvermann.jpg
Elbontották Bruce Nauman egyik köztéri szobrát, hogy helyet teremtsenek egy új egyetemi épületnek

Bruce Nauman Square Depression (Négyszögletű depresszió) című művét 1977-ben állították fel a University of Münster kampuszán. A nagy méretű szobor november eleji lebontásáig a látogatók kedvelt helyszíne volt. A mű egy földbe fúródó piramisra hasonlított és azért távolították el, hogy az egyetem egyik frissen megvalósuló új épületét húzhassák fel a helyén.