Kaszás Tamás az első TÓTalJOY díj nyertese
Tót Endre és a Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet (KEMKI) – Artpool Művészetkutató Központ 2021-ben díjat alapított kortárs képzőművészek számára. A 10 000 euró összdíjazású TÓTalJOY díjat kutatásalapú művészeti projektekkel pályázó művészek kaphatják. A díj idei, első nyertese Kaszás Tamás, akinek TÓTalJOY díjból megvalósítandó projektterve az Elveszett bölcsesség címet viseli.
A díj alapítója, a hetvenes évek vége óta Németországban, Kölnben élő Tót Endre képzőművész, hosszú ideje tervezte egy olyan támogatási forma létrehozását, amely a kortárs magyar képzőművészeti szcéna szereplőit segíti. A művésszel hosszú évtizedek óta jó kapcsolatot ápoló Artpool Művészetkutató Központ örömmel fogadta be a díj gondolatát és szakmai támogatást nyújt az elképzelés megvalósításához.
A díj elnevezése Tót Endre 1970-es években elindított, és az öröm fogalmára épített konceptuális programjából ered. A korai öröm-darabok, illetve a TÓTálÖRÖMÖK sorozat minimalista akciói ma a kelet-európai konceptuális művészet legfontosabb művei közé tartoznak.
„Örömeim” a 70-es évek diktatórikus állapotának visszatükröződései. Az örömök abszurd eufóriájával válaszoltam a cenzúra, a bezártság és az élet minden területén érezhető elnyomásra, habár ez az elnyomás nagyon finom eszközökkel, szinte alig láthatóan működött. Nagyon indirekt módon reagáltam arra a korra, amelyben élnem kellett. Humorral, könnyeden és valahol filozófiával.
Az idén júliusban első alkalommal meghirdetett TÓTalJOY pályázatra huszonhét művész és művészcsoport pályázott, a kiírásnak és a díj célkitűzéseinek megfelelően művészeti kutatásra épülő projekttervekkel. A pályázatokat egy hattagú, hazai és nemzetközi tagokból álló zsűri bírálta el, amelynek tagjai 2021-ben Fehér Dávid (igazgató, KEMKI), Gróf Ferenc (képzőművész, Párizs), Kürti Emese (kutatási igazgató-helyettes, osztályvezető, KEMKI – Artpool Művészetkutató Központ), Lukács Nóra (kurátor, Berlin), Berenika Partum (kurátor, Ewa Partum és Tót Endre lánya, Berlin), Székely Katalin (kurátor, OFF-Biennále, Blinken OSA Archívum) voltak. Az elbírálás során előnyt élveztek azok a pályázatok, amelyek az Artpool archívumához és szellemiségéhez kapcsolódva reagáltak a kulturális kontextusok változásaira és a kortársi dilemmákra.
A zsűritagok egybehangzó véleménye szerint Kaszás Tamás Elveszett bölcsesség című projektje organikusan kapcsolódik az Artpool experimentális szellemiségéhez és a művész eddigi életútjához.
Az archívum klasszikus funkcióit és elméleteit meghaladva, az együttműködés és a kortárs művészet eleven eszköztárával új szemléletet hoz az archívum életébe és működésmódjába.
A döntéshozók kiemelték a pályázatok közül Katarina Šević Vihar az Archívumban című projektjét.
A TÓTalJOY tegnap zajlott díjátadóján Kaszás Tamás rövid előadás formában prezentálta nyertes és a következő egy évben megvalósuló projettervét, amelyben egy alternatív kartotékrendszer létrehozásával az Artpool gyűjteményének egy olyan keresztmetszetét tárja fel, mely a hagyományos művészettörténeti gondolkodás szempontjából marginális, de művészi szempontból annál izgalmasabb tudások és utópisztikus elképzelések tárházaként hasznosítja az itt őrzött művészeti dokumentumokat.
A díjátadóval párhuzamosan az Artpool egy válogatást mutat be Tót Endre a gyűjteményben található műveiből és művészeti tevékenységének dokumentumaiból Documents Make Me Glad/Mad/Sad címmel. Tót Endre és az Artpool kapcsolata hosszú évtizedekre nyúlik vissza. Ennek a kapcsolatnak a legnyilvánvalóbb kortárs emlékműve az Artpool bejárata előtt elhelyezett Örülök, hogy itt álltam tábla, de az archívum a művész minden korszakából őriz műveket és dokumentumokat. Az első TÓTalJOY alkalmából ezekből az intimebb, a művészek közötti barátságot és megbecsülést felvillantó, az egyedi beavatkozást is magukon viselő művekből, dokumentumokból válogattunk. A kiállítás a dokumentálás és öndokumentálás, illetve a dokumentumok művészeti felhasználásának módozataiba ad betekintést.